אודות יוזמת אורות

"יוזמת אורות" היא ארגון ששם לו למטרה להעמיק את הזהות היהודית והשיח בין כל החלקים בחברה הישראלית. מובילי הארגון ופעיליו מייצגים מגוון זהויות שונות: מחרדים, דרך דתיים לאומיים ודתיים מסורתיים ועד חילוניים. המשותף לכולם הוא שהם יהודים.

הארגון נוסד בשנת 2006 על ידי יהודה פולישוק, איש חינוך מירושלים המשמש כיושב ראש ועד המנהלים והכוח המניע מאחורי פעילותו. מאז ואז היום, כאשר לנגד עיניו ניצבים ערכי היהדות כערכים מובילים בתרבות הישראלית והאנושית בכלל, משקיע הארגון מאמץ רב בהטמעת ערכים אלה בחלקים השונים בחברה באמצעות מגוון רחב של תכניות חינוכיות ושיתופי פעולה.

דרך וערך

במהלך שנות קיומה של "יוזמת אורות", פיתח הארגון מספר דרכים יצירתיות בהן הוא פועל למען הגשמת מטרותיו, אותן ניתן לחלק לשני אפיקים עיקריים - "דרך" ו"ערך":

דרך: הארגון דוגל בקיומו ובקידומו של שיח מעמיק, אשר מחד לא מתחמק מן האחריות לזהות היהודית ודרכיה אולם מאידך אינו מדרדר לכדי קלישאות וסיסמאות ריקות מתוכן.

ערך: הארגון מאמין כי ערכי היהדות לא נועדו אך ורק לצורך הגדרה עצמית של זהות אישית, אלא צריך ורצוי להפוך אותם לפעולות חברתיות בסדר גודל של המדינה כולה על מנת לממש את החזון והמטרות המשותפות של כל תושביה.

 


תכניות הארגון

מתוך שני אפיקי הפעילות של הארגון, יזם היו"ר פולישוק מספר תכניות שמקדמות שיח ערכי וערכים משותפים, כולם ברוח מקורות היהדות והתרבות היהודית:


רוח יהודית

תכנית העשרה המיועדת לתלמידי חטיבות הביניים שבמערכת החינוך הממלכתית, במסגרתה מוטמעת ומחוזקת הזהות היהודית באמצעות פעילויות חווייתיות המשלבות את תרבותה, סמליה וערכיה של היהדות.

אורות פנימה

תכנית המיועדת לבנות דתיות במערכת החינוך הממלכתי דתי, במסגרתה מתקיימת העצמה אמונית וערכית באמצעות קשר אישי בין תלמידה למדריכה.

אורות בצוותא

תכנית המיועדת לבנים דתיים הלומדים בתיכונים מקיפים דתיים בכל רחבי הארץ, המפגישה את בני הנוער עם אברכים יראי שמיים למפגשי לימוד תורה וקיום שיח תורני משמעותי.


מקד"צ אורות

בבית מאיר נערכת המכינה הקדם צבאית של יוזמת אורות, המעצימה את חניכיה בפן ערכי ותורני לקראת שירותם הצבאי והחיים האזרחיים שלאחריו.

פלוגתא

תכנית המיועדת לבעלי תפיסות עולם מנוגדות, חרדים, דתיים לאומיים וחילוניים, המפגישה בין בעלי דעות חלוקות לשיח ולימוד בנושאי ליבה רגישים בחברה הישראלית, ביניהם ציביונה היהודי של מדינת ישראל ושאלות זהות, עם ומדינה.

מסע משמעותי

תכנית המיועדת לבני נוער בחינוך הממלכתי והממלכתי דתי, במטרה להעמיק את הידע אודות הרקע ההיסטורי של הגליל ואודות הדמויות המשמעותיות שבו לאורך תקופות המשנה והתלמוד, ולהוות מסע משמעותי לגילוי עצמי של הזהות היהודית באיזור הגליל.


אודות יהודה פולישוק

יהודה פולישוק הוא מייסד ויושב ראש ארגון יוזמת אורות. את הארגון הקים בשנת 2006 לאחר עשר שנות לימודים בירושלים, חמש מתוכן בישיבת חברון כנסת ישראל וחמש בבית המדרש לרבנים אור אליהו. במקביל, ייסד את הגמ"ח "קרן סייעתא" המסייעת למשפחות במצוקה כלכלית באמצעות מתן הלוואות והדרכה כלכלית.

בעברו שימש פולישוק גם כמנהל מחוז ירושלים של ארגון "מאורות הדף היומי", ולאחר מכן ייסד את העמותה "שישי משפחתי" להעצמת התא המשפחתי ברוח המסורת היהודית. כמו כן היה מעורב בשיתופי פעולה בינלאומיים שנועדו לחזק את זהותם ותרבותם היהודית של סטודנטים יהודים בארה"ב.

פולישוק הוא בוגר תכנית המנהיגות החרדית הצעירה של מכון מנדל ומנכ"ל עמותת שתילים העוסקת בהעצמת תלמידי תיכונים מקיפים דתיים מבחינה ערכית ואמונית.